پنج زبان عشق

(۴.۷)

به گفته دکتر گری چاپمن، مردم به زبان های عشق متفاوتی با هم صحبت می کنند. به ندرت یک زن و شوهر زبان عشق یکسانی دارند. ما تمایل داریم با زبان عشق اولیه خودمان صحبت کنیم ولی همسرمان این زبان را متوجه نمی شود و این پیام را دریافت نمی کند. نتیجه این تفاوت در ابراز علاقه این است که زوجین احساس می کنند از لحاظ عاطفی و احساسی مورد بی توجهی واقع شده اند و سردی در رابطه شکل می گیرد. حتی اگر زبان عشق زوجین مشترک باشد، نحوه و لحن درخواست عشق مهم است.

پنج زبان عشق

پنج زبان عشق، راز زنده نگه داشتن عشق

به گفته دکتر گری چاپمن، مردم به زبان‌های عشق متفاوتی با هم صحبت می‌کنند. به ندرت یک زن و شوهر زبان عشق یکسانی دارند. ما تمایل داریم با زبان عشق اولیه خودمان صحبت کنیم ولی همسرمان این زبان را متوجه نمی‌شود و این پیام را دریافت نمی‌کند. نتیجه این تفاوت در ابراز علاقه این است که زوجین احساس می‌کنند از لحاظ عاطفی و احساسی مورد بی‌توجهی واقع شده‌اند و سردی در رابطه شکل می‌گیرد.

حتی اگر زبان عشق زوجین مشترک باشد، نحوه و لحن درخواست عشق مهم است.


زوج ها برای بهبود روابط زناشویی خود، باید زبان عشق خود و همسر خود را شناسایی کنند تا بتوانند مخزن عشق‌شان را همیشه پر نگه دارند و زندگی مشترک همراه با عشق و احساس خوشبختی داشته باشند. هنگامی که توانستید زبان عشق طرف مقابلتان را بشناسید و به آن زبان ابراز محبت کردید، بسیاری از سوءتفاهم ها و اختلافات نیز خود به خود از بین خواهد رفت.


عشق یک انتخاب است. ممکن است به دلایل شخصیتی یا فرهنگی ابراز عشق به زبان شریک زندگی‌مان برایمان سخت باشد، اما اگر انتخاب کنیم که این کار را انجام دهیم یعنی عشق را انتخاب کرده‌ایم و احساسات همسرمان و ادامه زندگی زناشویی‌مان برایمان مهم است.


در نظریه دکتر چاپمن آمده است که پنج زبان برای ابراز عشق وجود دارد:


زبان اول عشق، کلام تایید آمیز:

جملاتی که نشان دهنده تعریف و تحسین، قدردانی و تشکر، تشویق و افتخار ، دوستی و عشق و حمایت باشد.

مثلا این لباس خیلی بهت میاد.

واقعا متشکرم که سطل آشغال را بیرون بردی.

من مطمئنم که تو در تصمیم کاهش وزن موفق خواهی شد چون هرو قت تصمیم به انجام کاری گرفتی در آن موفق بودی.

دوستت دارم

درخواست‌های مودبانه و نه از روی تحکم

هر گونه بی‌احترامی کلامی چه در کلمات و چه در لحن صحبت کردن این اشخاص را به راحتی در هم می‌شکند. معمولا همسرمان گفته‌های ما را بر اساس لحن صدایمان تعبیر می‌کند نه کلماتی که استفاده می‌کنیم.

 

زبان دوم عشق، وقت گذاشتن برای یکدیگر :

منظور معطوف کردن توجه به طور کامل به دیگری ست. یعنی زمان مشخصی را فقط به هم اختصاص دهند، برای هم وقت بگذارند، با هم صحبت کنند و به هم نگاه کنند. با همدیگر فعالیت‌های مشترکی انجام بدهند که طی آن توجه‌شان به یکدیگر باشد. مثلا زن و شوهری که با هم تنیس باز می‌کنند اگر واقعا برای یکدیگر وقت گذاشته باشند تمرکزشان روی بازی نیست بلکه روی این واقعیت خواهد بود که دارند زمانی را با هم سپری می‌کنند. سپری کردن اوقات‌مان در یک فعالیت مشترک این پیام را می‌رساند که ما به یکدیگر توجه داریم و از بودن با یکدیگر لذت می‌بریم.


زبان سوم عشق، دریافت هدایا:

هدیه نماد این است که طرف مقابل به فکر شما بوده است. از نظر کسی که زبان اصلی عشق او دریافت هدیه است قیمت هدیه اهمیت چندانی ندارد مگر اینکه با وسع مالی شما ابدا تناسبی نداشته باشد.

هدیه را می‌توان خرید، پیدا کرد و یا ساخت. شوهری که کنار جاده می‌ایستد تا برای همسرش گل وحشی بچیند راه ابراز عشق به همسرش را یافته است.

حضور فیزیکی در زمان بحران بهترین هدیه‌ای است که می‌توانید به همسری بدهید که زبان اصلی عشق او دریافت هدیه است.

 

زبان چهارم عشق، خدمت به یکدیگر:

کارهایی که به کاهش کارها و مسئولیت‌های فرد کمک کند اگر با روحیه مثبت انجام شوند مسلما ابراز عشق محسوب می‌شوند. این نشان دهنده توجه، حمایت و محبت است. انجام این کارها به فکر، برنامه ریزی، زمان، کوشش و انرژی نیاز دارد.

کارهایی از قبیل پختن غذا، چیدن میز، شستن ظرف‌ها، جارو کشیدن، مرتب کردن کمد، پاک کردن لکه روی آینه، گردگیری قفسه کتاب، عوض کردن پوشک بچه، شستن اتومبیل، سرویس اتومبیل، نقاشی اتاق خواب

آموختن زبان عشق خدمت به دیگری مستلزم این است که برخی از ما در مورد کلیشه‌های رایج نقش زن و شوهر تجدید نظر کنیم. حفظ کلیشه‌ها پاداشی در بر ندارد. اما رفع نیازهای عاطفی همسرتان مزایای عظیمی دارد.


برای افرادی که زبان عشقشان خدمت کردن است، تعهدات عمل نشده یا تنبلی یا کار را به دوش دیگری انداختن کارهایی آزار دهنده است.


زبان پنجم عشق، تماس فیزیکی:

در زندگی زناشویی تماس فیزیکی راه قدرتمندی برای ابراز عشق است. گرفتن دست یکدیگر، در آغوش کشیدن، بوسیدن و رابطه جنسی همگی راه های ابراز عشق به همسر هستند. بدون این تماس‌ها زوجین محبت یکدیگر را احساس نخواهند کرد. مخزن عشق با نوازش پر می‌شود و هر یک از زوج‌ها از عشق همسر خود اطمینان حاصل می‌کند.

اگر زبان اصلی عشق همسرتان، تماس فیزیکی باشد هیچ چیز مهم تر از این نیست که به هنگام بحران و سختی او را در آغوش بگیرید. تماس محبت آمیز در این مواقع نشان می‌دهد که به او توجه دارید ومراقبش هستید. این تماس تا مدت‌ها پس از بحران به خاطر خواهد ماند و عدم موفقیت در لمس او هرگز فراموش نخواهد نشد.


برای کشف زبان عشق خود و همسرتان باید زمان بگذارید. با گفتگو و بررسی و یا تست زبان‌های عشق می‌توانید آن را کشف کنید و با تمرین آن را همیشگی کنید.


خواندن کتاب پنج زبان عشق را به شما توصیه میکنم. این کتاب با وجود مثال های فراوان و جالب کمک بسیاری در بهبود روابط زناشویی می‌کند.


منبع : کتاب پنج زبان عشق – دکتر گری چاپمن

عشق و احترام دو پایه مهم زندگی زناشویی‌اند و یکی از ارکان احترام، احترام به تفاوت ها ست. احترام به این معنا نیست که شما سر همه چیز با هم توافق دارید بلکه به این معنا ست که شما به همسرتان اجازه می‌دهید متفاوت باشد. هیچ دو انسانی دقیقا مثل هم نیستند و مثل هم فکر و احساس نمی‌کنند. نگرش حاکی از احترام می‌گوید « طرز نگاه تو به مسائل جالبه» نه این که «این مسخره‌ترین چیزیه که تا حالا شنیده‌ام».

جورشین اپلیکیشنی ست برای تمرین احترام به تفاوت ها