عشق و احترام

(۴.۷)

یک رابطه موفقیت آمیز دو ستون اصلی دارد. یکی از آن ها عشق و دیگری احترام است. احترام به معنی به رسمیت شناختن شایستگی، ارزشمندی و حقوق فردی به عنوان یک انسان است. همچنین رعایت ادب، مراعات، پذیرش و توجه.

عشق و احترام

یک رابطه موفقیت آمیز دو ستون اصلی دارد. یکی از آن‌ها عشق و دیگری احترام است.

احترام به معنی به رسمیت شناختن شایستگی، ارزشمندی و حقوق فردی به عنوان یک انسان است. همچنین رعایت ادب، مراعات، پذیرش و توجه.
یک شریک ایده‌آل فردی است که هم شما را دوست دارد و هم به موازات آن برای شما احترام قائل است. فردی که تنها عشق را بروز می‌دهد و احترامی برای طرف مقابل قائل نیست تنها به مزایای رابطه برای خودش فکر می‌کند و به فکر ایجاد یک رابطه دوطرفه پایدار نیست.
از نشانه‌های عدم رعایت احترام می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
به جای فرد پاسخ دادن
سخنان فرد را قطع کردن
بی اعتنایی کردن
تمسخر کردن
گوش ندادن به سخنان فرد
تحقیر کردن
کنترل کردن و جلوگیری از تصمیم گیری مستقل فرد
تحکم کردن (درخواست‌ها باید مودبانه باشد و نه از روی تحکم.)
تحمیل عقاید، خواسته ها و نیازها
عیب‌جویی کردن
افشاگری کردن
قضاوت کردن و تعیین درستی و نادرستی اعمال فرد
تهمت و افترا زدن
دروغ گفتن
وفادار نبودن
ناسزاگویی
صدمه زدن به اعتماد به نفس و فردیت شخص
سوءرفتار از لحاظ کلامی، احساسی و فیزیکی (هر گونه بی‌احترامی کلامی چه در کلمات و چه در لحن صحبت کردن یا حالت چهره یا اعضای بدن می‌تواند بسیار مخرب باشد. معمولا همسرمان گفته‌های ما را بر اساس لحن صدایمان تعبیر می‌کند نه کلماتی که استفاده می‌کنیم.)

از نشانه‌های احترام گذاشتن زوجین به یکدیگر:
اگر همسر شما تلاش نمی‌کند همه روابط‌تان را کنترل کند یا تلاش نمی‌کند خود را در هر رابطه اجتماعی که دارید وارد نماید، این گزینه می‌تواند نشانه احترام و اعتماد او به شما باشد. او مطمئن است که روابط اجتماعی‌تان پاک و سالم است و به شما باور دارد. این موضوع نشان می‌دهد او به استقلال شما احترام می‌گذارد.
یک همسر خوب می‌داند شما چه چیزی را دوست ندارید و تلاش می‌کند از انجام آن خودداری کند. این موضوع بدین معنی است که اگر شما با موضوعی راحت نیستید او تلاش می‌کند این کار را تکرار نکند. او سعی می‌کند کارهایی را انجام دهد که برای هر دویتان لذت بخش و راضی کننده است.
زمانی که همسرتان برای هر چیزی فشار وارد نمی‌کند نشان می‌دهد که به شما احترام می‌گذارد.
یک همسر خوب هرگز تلاش نمی‌کند به شما دروغ بگوید زیرا به خوبی می‌داند که چنین کاری چقدر ازاردهنده است. چنین افرادی در همه موارد صادق هستند و نشان می‌دهند به هوش و ذکاوت طرف مقابل احترام می‌گذارند.
تا به حال برایتان پیش آمده است که با همسرتان حرف بزنید و احساس کنید با یک دیوار صحبت می‌کنید؟ اگر همسر شما چنین احساسی را ایجاد می‌کند، نشان می‌دهد که احترامی برای شما قائل نیست یا چیزی که بیان می‌کنید هیچ ارزشی برایش ندارد. یک همسر خوب با دقت به حرف‌های طرف مقابل گوش می کند.
اگر همسر شما نیز واقعا به حرف‌هایتان گوش می‌دهد و با این حرف‌ها تعامل دارد می‌توانید مطمئن باشید که نشانه احترام را در رابطه خود پیدا کرده‌اید.
همسری که به طرف مقابلش احترام می‌گذارد تلاش می‌کند همه جوانب را مدنظر قرار دهد. چنین فردی از اینکه با همسرش ازدواج کرده راضی است و تلاش می‌کند او را در همه زمینه‌ها یاری کند. این گزینه نشانه احترام و عشق است.
اگر همسرتان شما را ساعت‌ها جلوی در منتظر می‌گذارد یا هرگز به پیام‌هایتان پاسخ نمی‌دهد نشان می‌دهد که هیچ ارزشی برای رابطه‌تان قائل نیست. یک همسر خوب نیازهای شما را می‌داند. او هرگز پیام‌ها یا تماس‌های شما را نادیده نمی‌گیرد.
حتی یک رابطه موفق نیز در بیشتر موارد به بهبود نیاز دارد. افراد شخصیت‌های مختلفی دارند و ممکن است درگیری‌هایی نیز داشته باشند. متخصصان بر این باورند که کمی مبارزه و درگیری در رابطه نه تنها غیر قابل اجتناب است بلکه برای ایجاد رشد لازم و ضروری است.
دکتر پیتر گری در این باره می گوید: احترام گذاشتن به معنای درک این است که فرد مقابل همانند شما نیست. در رابطه ای که احترام جریان دارد، وظیفه شما درک شخصی منحصر به فرد طرف مقابل و دانستن نیازها و درخواست‌های اوست. در این شرایط باید تلاش کنید خواسته‌ها و نیازهای طرف مقابل را برآورده کنید.
اگر احساس می‌کنید همسرتان هیچ احترامی برایتان قائل نیست یا به این موضوع شک دارید باید شرایط موجود را بیشتر بررسی کنید. همانند هر رابطه دیگری، احترام باید دوطرفه باشد. شما کار را از خودتان شروع کنید و خیلی زود متوجه می‌شوید که همسرتان نیز به خواسته‌ها و نیازهایتان پاسخ می‌دهد و به عقایدتان احترام می‌گذارد.

منبع : مجله آلامتو- تبیان

 

عشق و احترام دو پایه مهم زندگی زناشویی‌اند و یکی از ارکان احترام، احترام به تفاوت ها ست. احترام به این معنا نیست که شما سر همه چیز با هم توافق دارید بلکه به این معنا ست که شما به همسرتان اجازه می‌دهید متفاوت باشد. هیچ دو انسانی دقیقا مثل هم نیستند و مثل هم فکر و احساس نمی‌کنند. نگرش حاکی از احترام می‌گوید « طرز نگاه تو به مسائل جالبه» نه این که «این مسخره‌ترین چیزیه که تا حالا شنیده‌ام».

جورشین اپلیکیشنی ست برای تمرین احترام به تفاوت ها