عشق سالم و ازدواج موفق

(۴.۳)

مولفه های اساسی عشق سالم

عشق سالم و ازدواج موفق
شناخت درست و عمیق از یکدیگر


برای عشق ورزیدن به یک نفر، باید طرف مقابل به خوبی شناخته شود. عشق سالم نتیجه شناخت فرد در تمام ابعاد نه گانه صمیمیت است. در عشق سالم، فرد را به خاطر خودش می‌شناسند و دوست دارند نه به خاطر آنچه دارد (ویژگی های جسمانی، ثروت و دارایی فردی). در عشق سالم، یک فرد با تمام نقص‌ها و عیب‌هایش دوست داشته می‌شود و به خاطر آن چیزی که ممکن است در آینده به آن تبدیل شود، مورد لطف و محبت قرار نمی‌گیرد. فرد به خاطر خودش در حال حاضر دوست داشته می‌شود نه به خاطر اینکه در آینده می‌تواند تغییر کند.

 

احترام به یکدیگر


شناخت درست، رابطه نزدیکی با احترام دارد و عشق سالم به معنی احترام به موجودیت انسانی منحصر بفرد و متفاوت طرف مقابل است. در عشق سالم، فرد فقط به دلیل اینکه بخشی از آرزوهای برآورده نشده طرف مقابل است مورد احترام قرار نمی‌گیرد. علاوه بر این، به دلیل اینکه کاملا شبیه به هم هستند نیز مورد توجه قرار نمی‌گیرد. فرد مقابل به خاطر متمایز بودنش، مورد عشق و علاقه واقع می‌شود نه فقط به خاطر تفاوت‌هایش. در عشق سالم هر گونه تلاش برای تغییر طرف مقابل نشانه بی‌احترامی است. ذکر این نکته ضروری است که فرد تنها در صورتی می‌تواند به دیگری احترام بگذارد که ابتدا به خودش احترام گذاشته باشد.

 

پذیرش یکدیگر


پذیرش نیز مانند احترام است. در حالت پذیرش، برای تغییر فرد مقابل، تلاشی صورت نمی‌گیرد. با این حال، پذیرش فرد مقابل به معنای پذیرش رفتارهای ناسالمی نیست که مخرب رابطه عاشقانه است. رابطه عاشقانه مانند صمیمیت، رابطه‌ای متقابل و دو جانبه است و نه یک طرفه. در رابطه سالم و عاشقانه، فرد به گونه‌ای با طرف مقابل رفتار می‌کند که دوست دارد با او رفتار شود.

 

اعتماد و صداقت


اعتماد و صداقت دوروی یک سکه‌اند. اگرچه از نظر مفهموم با یکدیگر متفاوت‌اند اما ارتباط نزدیکی با هم دارند. اعتماد مبتنی بر صداقت است یعنی اینکه شخص به تعهدات خود همیشه و همه وقت وفادار بماند. صداقت یعنی اینکه شخص مطالب واقعی و درست بگوید و هدفش فریب فرد مقابل نباشد.

باید بین حرف و عمل همخوانی وجود داشته باشد نه اینکه مدام با شک و تردید همراه باشد.


تعارض، مشکل و اختلاف نظر، مولفه طبیعی و جدایی ناپذیر هر ارتباط طولانی و متعهدانه است. چنین مسائلی نباید در صمیمت آنان مداخله کند و از طرفی در رابطه‌ای که عشق سالم، فهم متقابل و همدلی وجود دارد همسران نباید تعارض‌ها را به صورت مشکل مد نظر قرار دهند بلکه تعارض‌ها را باید به عنوان جز ناخوشایند زندگی با یک انسان دیگر پذیرفت. تعهد نسبت به فرد مقابل به هنگام بروز تعارض نقش مشکلات‌شان را حل کنند، تفاوت‌ها را بپذیرند و درباره تعارض ‌ها گفتگو کنند به طوری که در پایان گفتگو احساس نکنند مغبون شده‌اند. ضرورت ایجاب می‌کند که دیدگاه همسران به مشکلات فردی این باشد که آنها مانند یک گروه همیار هستند و هدف نهایی‌شان حل رضایت آمیز مشکلات، تعارض‌ها و تفاوت‌ها ست.

برای بهبود روابط زناشویی و حفظ عشق در زندگی زناشویی باید آگاهانه تلاش کرد.

 

 

 

عشق و احترام دو پایه مهم زندگی زناشویی‌اند و یکی از ارکان احترام، احترام به تفاوت ها ست. احترام به این معنا نیست که شما سر همه چیز با هم توافق دارید بلکه به این معنا ست که شما به همسرتان اجازه می‌دهید متفاوت باشد. هیچ دو انسانی دقیقا مثل هم نیستند و مثل هم فکر و احساس نمی‌کنند. نگرش حاکی از احترام می‌گوید « طرز نگاه تو به مسائل جالبه» نه این که «این مسخره‌ترین چیزیه که تا حالا شنیده‌ام».

جورشین اپلیکیشنی ست برای تمرین احترام به تفاوت ها