مهارت های ارتباطی در زندگی زناشویی

(۵)

مهارت‎های برقراری ارتباط در همه بخش‎های زندگی مهم است ولی این مهارت در زندگی زناشویی نقشی حیاتی دارد. هشت توصیه برای بهبود رابطه زناشویی در این مقاله بیان می شود.

مهارت های ارتباطی در زندگی زناشویی

مهارت‎های برقراری ارتباط در همه بخش‎های زندگی مهم است ولی این مهارت در زندگی زناشویی نقشی حیاتی دارد.

هشت توصیه برای بهبود رابطه زناشویی در زیر بیان می شود:

 

روزانه از همسرتان قدردانی کنید:

زوجین می بایست با بیان جملاتی که نشان دهنده تشکر، تحسین و افتخار باشد از همسر خود قدرشناسی کنند. این کارحتی میتواند با یادداشت‎های ساده یا روش‎های دیگر مانند ارسال پیام انجام شود. مهم این است که این پیام را به همسر خود برسانید که تلاش‎هایش و خوبی‎هایش دیده می‎شود. این کار بسیار ضروری و مورد نیاز هر فردی ست و صمیمیت زناشویی را ارتقا می‎دهد.

 

همدلانه گوش دهید:

مهارت گوش دادن همدلانه، مهارتی بسیار مهم است. این مهارت در مقاله دیگری با عنوان مهارت گوش دادن همدلانه به تفصیل توضیح داده شده است. اما اگر به طور خلاصه بخواهیم توضیح بدهیم، بدین معنی ست که بدون اینکه منتظر فرصتی برای ارائه راه حل یا نصحیت کردن باشیم، به صحبت‎های او گوش بدهیم. دراین نوع گوش دادن تلاش می‎کنیم که احساس او را دریابیم. این نوع گوش دادن نیاز به تمرین دارد.

 

انتقاد‎های خود را بنویسید:

انتقاد مستقیم و متهم کردن یا شرمسار کردن طرف مقابل، راهی به سوی اصلاح ندارد و سازنده نیست و حتی ممکن است طرف مقابل درصدد تلافی  بربیاید. اگر انتقاد خود را (در حالی که عصبانی نیستید و منصفانه به قضیه نگاه می کنید) بنویسید، احتمال همکاری و اصلاح بالاتر می‎رود.

 

مثبت اندیش باشید:

تمرکز بر روی جنبه‎های منفی رابطه یا کمی‎ها و کاستی‎ها باعث احساس ناامیدی و سرخوردگی می‎شود. در عوض آن دیدن نکات مثبت رابطه و خوبی‎های همسر، انگیزه افراد را برای بهبود رابطه بیشتر می‎کند و به داشتن زندگی زناشویی سالم و شاد کمک می‎کند.

 

به هنگام عصبانیت چیزی نگویید:

اختلافات زناشویی می‎تواند با یک عبارت نامربوط که از روی عصبانیت گفته می‌شود از یک جرقه به یک آتش تبدیل شود. اگر احساس می‎کنید که عصبانی و آتشین هستید بدانید که روبروی چراغ قرمز هستید و باید صبر کنید و سکوت کنید تا آرام شوید.

 

با هم ارتباط برقرار کنید:

ارتباط کلامی برقرار کنید و در مورد مسائلی که مورد توجه هر دو نفرتان هست با هم صحبت کنید. سرگرمی‎های مشترک پیدا کنید و گاهی به آنها بپردازید. برای هم وقت صرف کنید. قدرت حرکات ساده را دست کم نگیرید. می‎توانید چیزهای زیادی را با نگه دست یا در آغوش کشیدن بیان کنید.

 

به جای "تو" از "من" استفاده کنید:

وقتی در طول مشاجره یا بحث مدام از کلمه تو استفاده می‎کنید، احساس سرزنش و متهم کردن به شنونده دست می‎دهد و گوش او خاموش می‎شود. به جای این کار به بیان احساس تان یا نیازتان بپردازید. مثلا نگویید  تو این کارو کردی یا تو اون کارو نکردی بلکه بگویید من احساس می‎کنم یا من نیاز دارم..

 

از همدیگر سوال کنید:

شاید سال ها از ازدواج یا آشنایی شما گذشته باشد اما همیشه چیزهایی برای یادگیری در رابطه تان وجود دارد. هر چند وقت یکبار سوالاتی از یکدیگر بپرسید. سوالاتی مانند اینکه دراین هفته چه زمانی احساس نزدیکی بیشتری نسبت به من داشتی؟ یا چه چیزی از من را بیشتر دوست داشتی؟

 

عشق و احترام دو پایه مهم زندگی زناشویی‌اند و یکی از ارکان احترام، احترام به تفاوت ها ست. احترام به این معنا نیست که شما سر همه چیز با هم توافق دارید بلکه به این معنا ست که شما به همسرتان اجازه می‌دهید متفاوت باشد. هیچ دو انسانی دقیقا مثل هم نیستند و مثل هم فکر و احساس نمی‌کنند. نگرش حاکی از احترام می‌گوید « طرز نگاه تو به مسائل جالبه» نه این که «این مسخره‌ترین چیزیه که تا حالا شنیده‌ام».

جورشین اپلیکیشنی ست برای تمرین احترام به تفاوت ها